Vukovaru u posjeti

Autor: Tanja Radiković, 29. 1. 2024.

Prošli tjedan,  25. i 16. siječnja 2024. učenici osmih razreda sa svojim su razrednicama posjetili Vukovar na dvodnevnoj terenskoj nastavi. Već tradicionalni odlazak osmaša u ovaj dio Lijepe naše donio im je mnogo novih saznanja i druženja.

Po dolasku su posjetili Memorijalni centar Domovinskog rata, gdje su prvog dana slušali predavanje o Domovinskome ratu i bitki za Vukovar,  a poslijepodne je bilo rezervirano za razgledavanje Gradskog muzeja Vukovar i Muzeja vučedolske kulture, razgled grada i posjet Vodotornju, simbolu Vukovara. Smješteni su bili u hostelu „Dubrovnik“.  Drugog dana obišli su  memorijalna mjesta u Vukovaru: Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put  - put spasa, crkvu sv. Filipa i Jakova, Memorijalno groblje žrtava Domovinskoga rata, Spomen-dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari, Vukovarsku bolnicu, Borovo Naselje i Velepromet. Na Ovčari i Memorijalnom groblju zajedno su zapalili lampione za sve poginule i nestale branitelje i civile. Isto tako, posjetili su Socijalnu zadrugu Vukovar i predali im skupljene donacije koje su donijeli sa sobom. Ovim putem zahvaljuju se svim roditeljima i mještanima koji su donirali namirnice za ovu plemenitu svrhu.

Nakon dvodnevnog boravka u Vukovaru na kraju je održana Škola mira i kviz znanja na kojem su sudjelovali i učenici iz drugih škola koje su istovremeno bile na terenskoj nastavi. Ova je terenska nastava dala našim osmašima uvid u neke povijesne događaje i posljedice rata na licu mjesta, ali i priliku za druženje, upoznavanje novih prijatelja i novo iskustvo. Bilo je zanimljivo i dojmljivo, svakako nešto što se dugo pamti.