Plavi ruksaci krenuli na putovanje

Autor: Tanja Radiković, 3. 2. 2014.

Već treću godinu za redom u trećim se razredima provodi projekt Čitamo mi, u obitelji svi koji zajednički provode knjižničarka, učiteljice trećih razreda Irena Levačić i Vera Fučko - Trstoglavec, te učenici i roditelji.

Projekt vodi udruga Hrvatska mreža školskih knjižničara i provodi se diljem zemlje. Bit je ukazati roditeljima na važnost čitanja pred djecom i sa djecom i nakon što oni nauče samostalno čitati. Djeca u toj dobi najbrže i najbolje uče oponašanjem svojih roditelja, pa će više i rađe čitati ako vide da to čine njihovi uzori, roditelji. Projekt je osmišljen na način da se pet dana zajednički čitaju knjige koje učenik donese kući u posebnoj naprtnjači. Neke knjige su za djecu, neke za roditelje, neke za zajedničko čitanje.

Nije najvažnije pročitati sve što se nalazi u ruksaku (u pet dana to nije ni moguće) nego odabrati iz svake knjige po nešto - jednu priču, pjesmu, odlomak... i onda o tome razgovarati, raspravljati, nešto zajednički izraditi, nacrtati i sl. Svoje dojmove o čitanju učenici upisuju u knjigu dojmova i po povratku ruksaka u školu pričaju svojim prijateljima u razredu o tome kako im je bilo.

Dosadašnje iskustvo pokazuje da su učenici i njihovi roditelji oduševljeni projektom jer imaju mogućnost raditi nešto zajedno, "odmoriti" se od računala i televizora i kvalitetno provoditi zajedničko vrijeme uz prekrasnu i zanimljivu aktivnost koja je sve više ugrožena - čitanje!