Osmaši na izvanučioničnoj nastavi

Autor: Tanja Radiković, 31. 3. 2014.

Učenici osmih razreda OŠ Ivanovec u sklopu nastave tehničke kulture posjetili su najuspješniju Ivanovečku tvrtku Midi d.o.o., kako bi upoznali proizvodne procese u njihovim pogonima. Ujedno su im, u okviru profesionalne orijentacije, predstavljene mogućnosti obavljanja stručne prakse u srednjoj školi  i kasnijeg  zapošljavanja.

Voditelj proizvodnje dipl. ing.  Nenad Grošanić vodio je učenike po  pogonima i objašnjavao proces proizvodnje, a nakon obilaska učenici su postavljali pitanja vezana uz strojeve i alate, ručne i računalno vođene, zaštitu na radu i ostalo. Posebno je zanimljivo bilo vidjeti dijelove metalne konstrukcije za Disney park na Floridi koji tvrtka trenutno izrađuje.

Učenici su u obilasku sa zanimanjem pratili rad na strojevima i izlaganje voditelja proizvodnje. Mnogima je ovo područje zanimljivo, a posebno je i što tvrtka kad uzme srednjoškolce na praksu podučava ih i vodi i na taj način formira svoje buduće kvalitetne, obučene i školovane zaposlenike. Tvrtka neprestano raste.  Trenutno ima 170 zaposlenih, 20 – tak srednjoškolaca na praksi, ali i studente, a svima koji pokažu interes i volju nakon završenog školovanja osigurava radno mjesto. To je u današnje vrijeme velike i rastuće nezaposlenosti svakako vrijedan podatak.

Učenicima koji se odluče za zanimanje strojobravara, CNC obrađivača, autolakirera, strojarskog tehničara ili kasnije inženjera strojarstva ili elektrotehnike moglo bi biti zanimljivo posjetiti tvrtku ponovo i informirati se o mogućnostima koje nude, te saznati dodatne informacije.