Učitelju Željku Medvedu dodijeljena nagrada Ivan Filipović

Autor: Tanja Radiković, 24. 11. 2014.

U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta održana je svečana dodjela nagrade Ivan Filipović za posebna ostvarenja u odgojno – obrazovnoj djelatnosti i znanosti.  U srijedu je s još jedanaestero kolega i jednom znanstvenom ekipom s Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje učitelj savjetnik Željko Medved dobio najprestižniju i najvišu nagradu koju učitelj može dobiti.

U Obrazloženju nagrade stoji: „ŽELJKO MEDVED, magistar edukacije politehnike i informatike, učitelj savjetnik u Osnovnoj školi Ivanovec, Čakovec, u svome radu organizira, provodi i sudjeluje u radionicama, seminarima, tečajevima iz robotike, elektronike, modelarstva, (digitalne) fotografije, obrade plastike, prometne kulture i preventive. Jedan je od osnivača, kasnije i obnovitelja Društva pedagoga tehničke kulture Međimurske županije, član je i Izvršnoga odbora Hrvatske zajednice tehničke kulture. Kao učitelj s učenicima postiže izvrsne rezultate, u razredu i na natjecanjima iz raznih područja tehničke kulture. Kao mentor uspješno pomaže pripravnicima u sklopu pripravničkog staža, a voditelj je i ljetnih škola pedagoga tehničke kulture te županijskoga stručnog vijeća učitelja tehničke kulture Međimurske županije. Sudjelovao je i u radu povjerenstva za izradu Nacionalnoga okvirnog kurikuluma u tehničkom i informatičkom području. Autor je udžbenika i dopunskih nastavnih sredstava za tehničku kulturu, kao i ispita znanja za natjecanja za školsku, županijsku i državnu razinu. Učenici pod njegovim mentorstvom postižu zapažene rezultate na županijskim i državnim natjecanjima, kao i na međunarodnim izložbama inovacija i fotografija. Dobitnik je Ministrovog priznanja 2003. g. za uspješan, kvalitetan i kreativan rad u povodu Svjetskoga dana učitelja, državne Nagrade „Faust Vrančić“ za doprinos razvoju tehničke kulture te više povelja Hrvatske zajednice tehničke kulture, Hrvatskoga saveza pedagoga tehničke kulture, Međimurske županije i drugih.“

Nagrade je zaslužnim učiteljima i profesorima u ime MZOS-a uručio pomoćnik ministra Staša Skenžić, u ime saborskog Odbora za dodjelu "Nagrade Ivan Filipović" predsjednik toga odbora prof. dr. Valter Boljunčić, uz prisustvo osobne izaslanice predsjednika Republike i drugih poznatih osoba u području školstva.

Godišnje nagrade za značajna ostvarenja u odgojno-obrazovnoj djelatnosti dodijeljene su i u području predškolskog odgoja i obrazovanja, osnovnog i srednjeg školstva te za znanstvenu ekipu koja je sastavila i izdala novi Pravopis.

Nagrade za životno djelo dodijeljene su profesoru matematike Vinku Bajroviću i profesoru doktoru Vlatku Previšiću, profesoru na Odsjeku za pedagogiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a odnedavno i dekanu toga fakulteta.

U slavljeničkom ozračju spomenuti su problemi današnjeg školstva, nezavidan status učitelja, ali i ljepota i posebnost poziva. Za sve laureate vrijedi misao Ivana Filipovića, kojeg se smatra ocem  hrvatskog učiteljstva: „Da se deset puta rodim, deset puta bio bih učitelj“.