Međunarodna filmska radionica u Serdahelu

Autor: Tanja Radiković, 7. 7. 2015.

Od 27. do 30. lipnja 2015. godine u mađarskom Serdahelu održana je 2. Međunarodna filmska radionica djece iz Pomurja i Ivanovca na poticaj Foto kino kluba Ivanovec koji je bio prošlogodišnji inicijator i pokretač ove zanimljive filmske i foto radionice. Tijekom dviju školskih godina bilo je dosta susreta među osnovnoškolcima, osobito za dan mjesta i dan škole.

Prije samog početka radionice ovaj je tabor izgubio najdražeg člana, jednog od prvih pokretača ove suradnje Csabu Prosenjaka pa je ova radionica tj. tabor sjećanje na našeg dragog i neprežaljenog prijatelja, a sama radionica započela je u Serdahelu premijerom novog dokumentarca ivanovečke osnovne škole, čiji su učenici ujedno i članovi foto kino kluba, TOPLI KUTAK SJEVERA koji pokazuje početke ove suradnje i otkriva što je mala filmska grupa sve zabilježila na prvoj međunarodnoj radionici prošle godine u Međimurju. Članovi radionice smješteni su u kuriji Ferdak, svojevrsnom dvorcu za čiji je izgled zaslužna prelijepa mađarska glumica Šaro Fedak koja je ovaj dvorac dobila na poklon od svojih obažavatelja početkom prošlog stoljeća. Četvorodnevni program sastoji se od snimanja materijala na temu Običaji pomurskih Hrvata kojih u ovom malom selu zaista ne nedostaje. Prvi dan proveden je u snimanju kurije i njezinih osobitosti, snimanju mjesta i zavičajne kuće, razgovoru s mještanima sela, a najzanimljivije je bilo  snimanje izrade pomurske gibanice, velike delicije ovoga mjesta kojoj malo tko može odoljeti. O tome kako se oblikuje i peče, i zašto je toliko posebna, pričala nam je teta Katica Prosenjak, članica žirija GibanicaFEST koji se svake godine održava prvog tjedan mjeseca kolovoza kada je Dan sela Sedahela. Slađe od ovoga kolača djeci je možda bila jedino igra florbol u dvorani tamošnje osnovne škole koja podsjeća na hokej na parketu. Drugog dana boravka u Mađarskoj, mali su se filmaši odvezli na jednodnevni izlet u Zalavar i Keszthely. U Zalavaru su 2009. godine pronađeni arheološki nalazi iz 9. stoljeća; to je komad keramike na kojem su pronađena slova abecede glagoljice ON i IŽE, a to je jedan novi dokaz da su vjeroučitelji Ćiril i Metod obavljali misiju na tome području. U Keszthelyju se razgledavao dvorac grofova Feštetić i muzej starih kočija, a poslijepodne je provedeno u vožnji brodicom po jezeru Balaton i razgledavanju samoga turističkog mjesta. Ni povremena kiša nije narušila dobro raspoloženje i ovaj prekrasan izlet po mađarskoj županiji Zala. Trećeg dana u prijepodnevnim satima nastavljeno je snimanje na imanju gospodina Stjepana Horvata  koji je vlasnik prekrasnih konja i koji nam je puno pričao o njima i ispiranju zlata te izradi malih zvona koje se stavljaju životinjama oko vrata. Poslijepodne u kuriju su došle dvije gošće; teta Marija Kanižai Prosenjak i teta Jelena Horvath Štricz koje su jako dojmljivo i sa suzama u očima pričale o nekadašnjkim starim međimurskim običajima u ovome kraju i ljubavi prema zavičajnoj riječi, a teta Marija napravila je i radionicu izrade pomurskih pisanica. Na kraju dana otišli smo na rijeku Muru gdje se snimala još jedna zanimljiva priča Stjepana Prosenjaka i njegovih prijatelja Jože Takača i Lajoša Hullera  koji su nam pokazali kako se lovi mrežom na rijeci.

Zadnji dan slijedila je montaža i pregled snimljenih materijala, a poslijepodne je bilo zajedničko druženje na bazenima Letinja i oproštajna večera na ribnjaku.

Na ovoj su radionici sudjelovala djeca iz dviju država, iz dviju županija s hrvatskim predznakom i poveznicom „volim naš kaj“, a to su sljedeći učenici: Stjepan Petković, Filip Lesjak, Jozsef Radek Ferenc, Turul Bernadett, Andrea Svelecz, Boglarka Tirpak, sestre Iva i Saša Bulović, Marija Horvat i Eva Varga, a sve zajedno povezali su ih njihovi mentori Radovan Petković, predsjednik Foto kino kluba Ivanovec, Nataša Kralj i draga nam prijateljica i velika podrška u svim zajedničkim okupljanjima Blazsetin Bernadette kojoj ovim putem zahvaljujemo za svo vrijeme provedeno s nama  i cjelokupan trud i napor svih njezinih pomagača i pomačica koji su nesebično i s puno ljubavi na bilo koji način omogućili da se ostvari ova radionica.  Iza svega stoji Hrvatska samouprva Stipan Blažetin koja  u Serdahelu brine i pomaže hrvatsku zajednicu. Svima vama zajedno od srca jedno veliko „hvala“ sa željom da se ova suradnja i dalje nastavi. ( Nataša Kralj )