U Sinju održana državna Smotra hrvatskoga školskoga filma

Autor: Tanja Radiković, 23. 9. 2015.

U Sinju je od 16. do 18. rujna 2015. godine pod pokroviteljstvom AZOO-a i MZOS-a te Grada Sinja održana treća po redu Smotra hrvatskoga školskoga filma u kojoj su sudjelovali mladi filmaši osnovnih i srednjih škola.

Državno povjerenstvo na čelu s Krešimirom Mikićem, predsjednikom povjerenstva,  i članovi Istvan Filakovity, filmski redatelj, član Neven Hitrec, filmski redatelj, član Miran Miošić, filmski montažer, odabralo je ukupno pedesetak filmova u svim filmskim rodovima, a uz dokumentarce našle su se igrane forme, poneki animirani i eksperimentalni film, kao i reportaža. Učenici su bili smješteni u Hotelu Alkar,a trodnevni boravak bio je ispunjen filmskim projekcijama i okruglim stolovima učenika, mentora i povjerenstva. Nezaobilazan je bio posjet crkvi Gospe Sinjske i novog multimedijalnog povijesnog muzeja čija je postava posvećena tradicionalnoj viteškoj sinjskoj alki povodom 300 godina ove viteške igre.

Naša škola predstavila se filmovima Na čehari i Topli kutak sjevera; učenici Stjepan Petković, Saša Bulović, Eva Varga i Marija Horvat, mentori Radovan Petković i Nataša Kralj.  Reportaža Na čehari govori o starom međimurskom narodnom običaju čehanja perja te punjenju jastuka istim, a dokumentarac Topli kutak sjevera o suradnji našeg mjesta s djecom mađarskih sela Murakerestura i Serdehelja u okviru internacionalne filmske radionice FKKI.

Već krajem mjeseca rujna putujemo u Rijeku na Reviju hrvatskoga filmskog i videostvaralaštva djece u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza pa držimo palčeve za što više smijeha  i filmskih radosti.

Nataša Kralj