Naši forumaši brinu o zbrinjavanju opasnog otpada

Autor: Tanja Radiković, 30. 3. 2016.

Učenici  OŠ Ivanovec, članovi Dječjeg foruma Ivančica, provode projekt u okviru građanskog odgoja: „Mala baterija – velika opasnost“.

Iako žive u naseljima gdje je odvajanje otpada dobro organizirano i mještani  ga savjesno provode, primijetili su da postoji  nesnalaženje u odvajanju otpadnih baterija.

Forumaši smatraju  da i oni mogu pomoći da  se taj problem što kvalitetnije riješi, stoga su posjetili  Reciklažno dvorište GKP Čakom. Domaćini su im bili gospodin Saša Avirović i gospodin Dejan Hrastić.

Domaćini su ih proveli dvorištem od kontejnera do kontejnera i dali važne i zanimljive informacije o načinima zbrinjavanja  različitih vrsta otpada. Osobiti nagalasak bio je na  zbrinjavanju opasnih otpada. Kako su učenike  najviše zanimale baterije, saznali su na koji način se zbrinjavaju one veće, tj. akumulatori , te kakva opasnost prijeti od njih  u slučaju neodgovornog odlaganja.

Kako bi se u naseljima Ivanovec i Štefanec što sigurnije odvajale  manje baterije iz domaćinstava, kojih ima vrlo mnogo i veoma različitih,  dogovoreno je da će se u tim mjestima postaviti mali crveni spremnici u koje će mještani organizirano i pod kontrolom moći odlagati  otpad opasan za okolinu.

Na kraju zanimljivog  posjeta, učenike je dočekalo  ugodno iznenađenje.  Domaćini su ih nagradili  prigodnim poklonima sa porukama  o važnosti čuvanja prirode.

Dječji forum Ivančica i učiteljica Irena Levačić