Radionica robotike za učenike 5. i 6. razreda međimurskih osnovnih škola

Autor: Tanja Radiković, 4. 5. 2016.

Naša škola bila je 12. travnja mjesto gdje se četrdesetak učenika 5. i 6. razreda iz naše i još 11 međimurskih osnovnih škola prvi puta susrelo s robotikom. Goste učenike i njihove mentore pozdravila je ravnateljica škole Palmina Novak i zaželjela im uspješan rad, dok im je učitelj tehničke kulture Željko Medved objasnio svrhu okupljanja.

Društvo pedagoga tehničke kulture Međimurske županije u suradnji s profesorom tehničke kulture Ivicom Kolarićem iz Varaždina, predstavnikom Hrvatske u svjetskoj organizaciji "RoboCop junior" organiziralo je početnu radionicu iz robotike po pravilima te asocijacije. U vođenju radionice asisitirao mu je Leon Vlašić iz OŠ Štrigova koji je na nedavnom državnom natjecanju mladih tehničara u području Robotsko spašavanje žrtve osvojio drugo mjesto s jednim bodom zaostatka za prvakom.

Učenici su upoznali osnovnu konstrukciju robota, osnove programiranja i pokretanja robota. Nakon trosatnog rada učenicima je uspjelo pokrenuti robote i s ponosom i u veselju ih provesti po zadanim rutama.

Za očekivati je da će se od slijedeće školske godine proširiti krug osnovnih škola u Međimurju gdje će robotika postati nova izvannastavna tehnička aktivnost učenika prvo u školskim kurikulima, a zatim u praksi. Međimurski mladi robotičari, među kojima je bilo i učenika iz naše škole, od uvođenja te kategorije na državnu razinu natjecanja po postignutim rezultatima kontinuirano su pri vrhu.

Na završetku radionice učenicima su se predstavili predstavnici Udruge tehničke kulture „Mladi informatičri Strahoninca“ i „Međimurskog informatičkog kluba“ te ih pozvali da im se priključe u njihove radionice programiraja.