Integrirani dan na temu siromaštva

Autor: Tanja Radiković, 24. 10. 2016.

Svjetski dan siromaštva u višim razredima naše škole obilježen je integriranim danom. To je dan kad klasična nastava ne postoji. To je dan kad se na svim predmetima i u svim razredima obrađuje jedna tema.

Problem siromaštva, njegovi uzroci i posljedice, kretanje raspodjele siromaštva kroz povijest, znamenite osobe i  institucije koje se bore protiv siromaštva i pomažu najugroženijim slojevima stanovništva, statistički pokazatelji, socijalni motivi u književnosti, kako riješiti  problem siromaštva, izrada lutaka i igračaka od recikliranog materijala i dr. obrađeni su na intedisciplinaran, zanimljiv i inovativan način.

Spomenuli smo Majku Tereziju, Charlesa Dickensa, Vjenceslava Novaka, Dobrišu Cesarića, Caritas, ali i naš projekt  Škole za Afriku, a o problematici se govorilo i na engleskom i njemačkom jeziku.  Gledali su se filmovi, puštala prigodna glazba, čitala poezija, demonstrirale igre od izrađenih igračaka….

Zaključak je da danas postoje zemlje koje grcaju u siromaštvu, ljudi  koji se bore za goli život i da mi nismo ni blizu toga. Trebamo biti zahvalni i cijeniti trud svojih roditelja koji nam omogućuju mnogo toga. Trebamo pomagati siromašnima jer na taj način obogaćujemo sebe, ne u materijalnom već u duhovnom smislu.

Učenici vole integrirane dane jer na taj način uče istraživanjem, rade u grupama, koriste suvremena nastavna pomagala,  enciklopedije, rječnike, Internet i druge izvore informacija. Ono što se uči na taj način i što drugima prezentiraju sami učenici ostaje u trajnijem sjećanju. Oni vježbaju prezentiranje vlastitih rezultata rada, govorništvo, te kako slušati, poštovati  i uvažavati druge.

Aktivnosti i rezultate integriranog dana pogledajte u foto-galeriji.