Filmska družina - od Bjelovara do Dubrovnika

Autor: Tanja Radiković, 11. 11. 2016.

Filmska družina OŠ Ivanovec okuplja učenike od 4. do 8. razreda, a ove godine ima poseban razlog za slavlje. Iako su učenici naše škole redovito svake godine  pozvani na dvije najpoznatije filmske smotre ( Smotra hrvatskoga školskoga filma u organizaciji AZOO-a  i Reviju hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece u organizaciji HFS-a ), ove godine razveselila su ih još dva vrijedna filmska poziva: na Mali dokuart i Dubrovnik film festival.

Bjelovarski i dubrovački stručni žiri dirnula je priča o sportskoj ribolovki Karli iz Novakovca, koja kao uspješna državna prvakinja u ribolovu i odlična gimnazijalka, uživa u sportskome ribolovu, a svaku ulovljenu ribu natrag vraća u Muru. Karlina zlatna ribica osvojila je sedmodnevnu radionicu u Bjelovaru koju vode poznati redatelji Damir Čučić i Boris Poljak, a našu je školu predstavljala Lidija Pintarić, učenica osmog razreda.

Filmaši OŠ Ivanovec godinama sudjeluju na mnogim radionicama, primjerice u pograničnom mađarskom mjestu Murakeresturu te radionicama u organizaciji Centra za kulturu i Grada Čakovca. Njihovu prepoznatljivost čine dirljive priče sa seoskih dvorišta u kojima nerijetko susrećemo zanimljive i poučne ljude, koji na rodnoj i zavičajnoj kajkavštini hrabro iznose pred kamerama kako je nekada bilo. Tako su nastali Japičini zdiganci, Imel mlinar melina, Matija, Kranjčecovi, Prek tri bregi, Paunaš,Topli kutak sjevera, ali isto tako nastaju i školske priče: Djeco Ivica se zovem, Ivana O., Šalabahter za Luciju.

Od prvih koraka u maloj se družini uči družiti s kamerom: učenici uče snimati, primjenjivati filmska izražajna sredstva, uče montažu i postprodukciju tona, osobito kad rade radijske emisije i radioigre. A da bi nastale zanimljive i duhovito obrađene teme, potrebno je napisati scenarij i dramatizirati književno djelo. Ništa im nije teško jer kroz igru sve je lako. Rad družine odvija se pod filmskom palicom Nataše Kralj i Radovana Petkovića kojima je vrijeme petkom u 12,00 sati rezervirano za filmske minute na koje nikada ne kasne: Stjepan Petković, Dino Farkaš, Kevin Ignac, Lorena Brzuhalski, Lidija Pintarić, Laura Novak, Viktoria Rajter, Vanja Modrinjak, Nikol Dobranić, Saša Munđar, Vida Novak, Katja Obadić , Željka Brzuhalski,Franjo Kranjčec i Noa Karol  i mnogi drugi filmaši koji najradije čuju pred vratima: Tišina, snima se.

Nataša Kralj