Predstavljanje na reviji dječjih filmova "Filmeki"

Autor: NIKOLINA HADER, 31. 10. 2018.

Filmske skupine međimurskih osnovnih škola svake se godine redovito pojavljuju na državnim revijama i smotrama školskih filmova gdje postižu zapažene rezultate, a među njima su  filmaši naše škole. Kako bi ti filmovi bili prikazani široj, a što je još važnije, i domaćoj publici, Centar za kulturu Čakovec i filmske skupine Međimurske županije pokrenule su reviju dječjih filmova pod nazivom „Filmeki“. Na „Filmeke“ su pozvane sve međimurske škole, a mjesta u dvorani Centra za kulturu popunjena su u rekordnom roku.

Na reviji je bilo prikazano ukupno osam uspješnih filmova koji će poslužiti kao vrijedan materijal za područje medijske kulture nastavnoga predmeta Hrvatski jezik te za satove razrednika. Osim besplatne projekcije školama sudionicimauručen je  i dodatni materijal- snimke prikazanih filmova te primjeri metodičkih priprema za nastavu.

Predstavila se OŠ Strahoninec s filmovima Da bismo srcem gledati znali i Koraci, OŠ Ivanovec  s Djeco, Ivica se zovem i Uživo iz 5.a, OŠ dr. Ivana Novaka Macinec s filmom Nakon 15, OŠ TomašaGoričanca iz Male Subotice prikazala jeŽivot s glazbom, II. OŠ Čakovec Ole i Trufa te OŠ Gornji MihaljevecBajku o ribaru i zlatnoj ribici. Prikazani filmovi obuhvatili su sve filmske rodove te vrlo širok raspon tema kojima se bave mladi filmaši.

„Filmeki“ su prvi put bili prikazani 30. listopada s početkom u 10 sati s nadom da će postati tradicija u širenju medijske kulture i razvijanju medijske pismenosti. Proteklog vikenda, točnije u petak, 26. listopada filmaši naše škole bili su na Smotri dječjih filmova u Maloj Subotici čiji je organizator bila OŠ T. Goričanca.

( Nataša Kralj )