150 godina školstva u Ivanovcu

Autor: NATAŠA KRALJ, 21. 1. 2022.

Projekt građanin – uz veliku školsku obljetnicu (1871. – 2021.)

Kao i prethodnih, i ove smo  školske godine odlučili krenuti s novom temom Projekta građanin. Budući da je 2021. godina obilježena velikom obljetnicom škole, a to je 150 godina školstva u Ivanovcu, odlučili smo se baviti i istražiti povijesne činjenice vezane uz OŠ Ivanovec.

O najranijim početcima nema pisanih povijesnih izvora. Prvi podatci vezani su uz 1871. godinu kada je sagrađena prva školska zgrada od dva dijela: u jednom je bila učionica, a u drugome učiteljski stan. Na toj lokaciji postoji spomen-ploča. Dosta podataka o školstvu je početkom 20. st. uništeno ili izgubljeno.

Nakon Drugog svjetskog rata, točnije 1947. škole se seli u Zadružni dom Ivanovec, kasnije postaje dio II. osnovne škole Čakovec kao područna škola, sve do 1997. kada se otvara sadašnja školska zgrada. Na zgradi Zadružnog doma (Dom kulture) ne postoji spomen-ploča pa bismo upravo ovim projektom to htjela učiniti. Važno nam je postaviti spomen-ploču na Zadružni dom Ivanovec i pripremiti izložbu starih fotografija iz toga vremena.

Stoga su učenici petog razreda (Lota Mihaljković, Toni Novaković Toplek, Janja Zadravec, Leonarda Vlahek) i učenice sedmog razreda (Mura Blažević, Tara Puhalović), zajedno sa svojim učiteljicama Palminom Novak i Natašom Kralj posjetile i razgledale Zadružni dom. Tamo nas je dočekala gospođa Melita Kraljić, predsjednica VMO Ivanovec te nam ispričala važne činjenice vezane uz ovu školsku zgradu u kojoj su nekada bile učionice, a danas se tu sastaju brojne udruge, tu je i muzej starih uređaja, kao i nekadašnja sportska dvorana u kojoj se održavaju brojne priredbe. Dogovorene su daljnje aktivnosti vezane uz prikupljanje starih školskih fotografija.

Nakon Zadružnog doma (Dom kulture) posjetili smo i Župu bl. Alojzija Stepinca, a tamo nas je dočekao velečasni Danijel Bistrović, sadašnji župnik i ispričao nam kratku povijest župe od njezina osnutka  2001. godine, stoga nema pisanih i fotografiranih tragova od vremena osnovne škole u Zadružnome domu (Dom kulture) jer je tadašnja župa bila u crkvi sv. Nikole u Čakovcu i svi podatci nalaze se u njihovim knjigama (matice krštenih, vjenčanih i umrlih) ili Državnome arhivu u Štrigovi, a to su naše sljedeće stanice koje ćemo posjetiti kako bismo saznali što više o povijesti školstva u prošlome stoljeću.