Projekt "Građanin" ide dalje

Autor: NATAŠA KRALJ, 17. 2. 2022.

Prva školska zgrada u Ivanovcu

Kako smo već napisali, ove se školske godine bavimo velikom školskom obljetnicom, a to je 150 godina školstva u Ivanovcu. Školovanje za većinu djece počelo je davne 1871. godine kada je sagrađena prva školska zgrada koja je sačuvana do današnjih dana. Nalazi u Ivanovcu, na adresi Zagrebačka ulica broj 2 i u privatnom je vlasništvu.  Kada je sagrađena, bila je sastavljena od dviju prostorija;   u jednoj se nalazila učionica, a  u drugoj učiteljski stan. Nastava je bila organizirana za učenike od 1. do 4. razreda.

Kasnije, kada se broj djece povećavao, jedan dio nastave bio je DVD-u Ivanovec. Prema sačuvanim zapisima prvi učitelji bili su Branović i Lelek, ali nema zapisa jesu li bili službeni učitelji ili samo pismeni seljaci koji su poučavali. I prije gradnje ove zgrade djecu su poučavali pismeni seljaci. Škola tada nije bila obavezna, nije bilo podjele po razredima i svi su učili čitati, pisati i računati. Veseli činjenica što je zgrada sačuvana, a njoj se nalazi i spomen-ploča. Projekt "Građanin" u predmetnoj nastavi provode učenici petih i sedmih razreda, a njihove su mentorice Palmina Novak (učiteljica Geografije i Povijesti) i Nataša Kralj (učiteljica Hrvatskoga jezika i književnosti).