Snježna avantura na Grenlandu

Autor: Tanja Radiković, 18. 2. 2022.

U sklopu Erasmus+ projekta 'Ready, steady, change' koji se u našoj školi provodi od 2019. pa je zbog pandemije Covid produžen do 2022., učiteljice Ivana Gradečak i Natalija Guterman-Vuk provele su pet nezaboravnih dana na najvećem otoku na svijetu - Grenlandu!

Od 7. do 11. veljače škola Nuussuup Atuarfia iz Nuuka, glavnog grada Grenlanda, bila je domaćin učiteljima iz Hrvatske, Italije i Portugala, a vezano uz projekt 'Ready, steady, change!' koji se bavi mentalnim zdravljem. Partneri na projektu su još škole iz Turske i Engleske, ali oni nisu mogli doći na Grenland, Turci zbog pandemije, a Englezi su zbog nevremena ostali na Islandu i nisu mogli letjeti dalje.

Bila je to prava snježna avantura na putu do glavnog grada Nuuka na Greenlandu gdje temperature u ovo doba godine dosežu do –26°C.

Uz odličnu gostoljubivost domaćina upoznale smo sustav školovanja na Grenlandu, njihov načina života i razmijenili iskustva s ostalim sudionicama programa koji je bio održan u tri dana. Posjetili smo njihovu školu, slušali predavanja o projektu u kojem učenici osnuju svoj mali biznis, posjetili večernju školu u Nuuku i čak imali organiziranu borbu laserima. Nažalost, učitelji i policija su nas upoznali i s problemima s kojima se susreću. Naime, skoro polovica učenika škole domaćina (ukupno ima 300 učenika) je potražila pomoć od školskog savjetnika jer je doživjela neki oblik nasilja. Grenland također ima jako visoku stopu samoubojstava.

Unatoč snježnom nevremenu – snijegu i jakom vjetru i jednom otkazanom letu, uspjele smo vidjeti sve draži tog velikog otoka, uživati u izuzetnoj ljubaznosti domaćina, probati hranu malo drukčiju od naše i steći nova iskustva u budućem radu.

Sljedeći sastanak zakazan je u Italiji u ožujku, s učenicima osmih razreda putujemo u travnju u Tursku, a jako se veselimo susretu u Hrvatskoj koji je planiran za rujan ove godine.