Prvo stručno usavršavanje u Londonu za profesore engleskog

Autor: Tanja Radiković, 2. 5. 2022.

Naša učiteljica Ivana Gradečak, zajedno s još 28 profesorica engleskog jezika iz cijele Hrvatske, provela je 5 nezaboravnih (sunčanih, bez ijedne kapi kiše!) dana u Londonu, UK.

Hrvatsko udruženje profesora engleskog jezika (HUPE) ove je godine po prvi put organiziralo izuzetno kvalitetno terensko stručno usavršavanje u Londonu, prvo takve vrste za profesore engleskog jezika u Hrvatskoj, a podržala ga je i Agencija za odgoj i obrazovanje te je bilo objavljeno u katalogu stručnih usavršavanja. Cilj je bio upoznavanje kulture, povijesti, književnosti, civilizacije i običaja engleskog govornog područja kroz niz predavanja, radionica, posjeta i vođenih razgleda tijekom 28 sati usavršavanja od 19. – 23. travnja 2022.

Teme stručnih predavanja, terenske nastave i radionica bile su: Shakespeare i Globe u Globe kazalištu, Changing lives through music u Royal Albert Hallu, British Museum – saved or stolen?, Women at war i mnoge druge, a osim navedenih mjesta, posjetili smo Victoria & Albert Museum, Natural History Museum, Sherlock Holmes Museum, Madame Tussauds, vidjeli Big Ben, Buckingham Palace gdje živi kraljica, kuću gdje žive William i Kate, medvjedića Paddingtona, poznate trgove, spomenike, zgrade, crkve i tornjeve, uživali u prekrasnom Hyde Parku, istraživali tržnice sa svakojakom hranom od kojih je neizostavan 'fish & chips', vozili se po rijeci Temzi, bili na mjuziklu, bili gosti u Osnovnoj školi Reay Primary School i promatrali njihov način rada, a čak smo i sudjelovali u 'potrazi za blagom' koju je organizirala škola engleskog jezika 'Languages United' iz Batha. Svi materijali će uvelike poslužiti u nastavi kako bi učenicima dočarali svu ljepotu i bogatstvo Londona.

„Uz izuzetnu voditeljicu Anitu Jokić, prejako društvo (29 žena, 0 muškaraca!)  i ukupno 70 km prohodanih u 4 dana, ovo stručno usavršavanje ostat će zauvijek u mojim mislima. “  – kaže Ivana Gradečak. „London je zasad broj 1 od svih gradova koje sam posjetila i teško da će ga išta nadmašiti.“ Učiteljici Ivani želimo još puno zanimljivih i poučnih putovanja te vrijednih učenika koji će upijati znanje od učiteljice. Tko zna, možda i sami jednog dana krenu njezinim stopama. Ne kaže se uzalud: ''Vrijediš onoliko koliko jezika govoriš.''