Sudjelujemo u dva nova eTwinning projekta

Autor: Tanja Radiković, 25. 10. 2022.

Ove školske godine učenici petih, šestih i sedmih razreda naše škole uključeni su u 2 nova međunarodna eTwinning projekta. Na eTwinningu učitelji međusobno surađuju i organiziraju aktivnosti za svoje učenike. Učenici se druže, istražuju, donose odluke, poštuju jedni druge i uče vještine za 21. stoljeće. Želja nam je bila omogućiti učenicima pronalazak prijatelja za dopisivanje ili na engleskom 'penpals'  iz raznih država Europe kako bi upoznali svoje vršnjake i usput vježbali komuniciranje na engleskom jeziku. Voditeljica projekata je učiteljica engleskog jezika Ivana Gradečak.

U projektu pod imenom Nice to meet you učenici 5.a i 5.b razreda dopisuju se s vršnjacima iz Latvije i Italije.  Drugi se projekt zove English, English everywhere, a partneri su nam škola iz Poljske i naša susjedna, OŠ Belica gdje je voditeljica učiteljica engleskog jezika Marina Đura koja radi u Belici i kod nas. U našoj školi u projektu sudjeluju učenici 6.a, 6.b, 7.a i 7.b razreda.

Svaki učenik mora napisati pismo svojem penpalu– predstaviti se, reći odakle je, koliko ima godina, nabrojati članove obitelji, opisati svoje slobodno vrijeme, školu, izvanškolske aktivnosti i slično. Nakon uvodnog pisma, sljedeći zadatak će biti izrada božićne čestitke te kratki opis proslave Božića unutar obitelji. Tako ćemo moći usporediti običaje, hranu i ostale aktivnosti vezane uz proslavu blagdana. Suradnja naravno ne završava jednim pismom i božićnom čestitkom. Isto ćemo učiniti i uoči Valentinova i Uskrsa, a tijekom ljeta će učenici opisivati mjesta gdje ljetuju kako bismo više saznali o ljepotama naših domovina. Osim pisanja, učenici će komunicirati i usmenim putem, putem platforme Zoom. Moći će razgovarati, možda otpjevati ili otplesati tradicionalni ples iz svoje države, razgovarati o različitim temama koje ih zanimaju i slično. Učenici koji su aktivni na društvenim mrežama, mogu se sa svojim novim prijateljima dopisivati i online i tako se još pobliže upoznati.

Pisma se pišu rukom, stavljaju u kuvertu i šalju poštom.  Kroz dopisivanje će vježbati engleski jezik, što će im uvelike pomoći u budućnosti. Pisanjem se stječu vještine lijepog pisanja kao i općenito komunikacija na stranom jeziku. Prva pisma iz Latvije su već stigla i jedva čekamo pročitati ih!

Ivana Gradečak