Održana radionica Obiteljskog centra za osmaše

Autor: Tanja Radiković, 20. 1. 2023.

Učenici osmih razreda danas su počeli s programom "To nije ljubav" koji u obliku interaktivnih radionica, vježbi i razgovora provode stručne djelatnice Obiteljskog centra, Područne službe međimurske u suradnji s koordinacijskim odborom akcije Grad Čakovec - prijatelj djece.

Program je namijenjen mladima s ciljem prevencije nasilja u mladenačkim vezama.

Tijekom programa radi se na osvješćivanju rodnih stereotipa u partnerskim odnosima, usvajanju osnovnih znanja o kvalitetnoj vezi i o pravima u ljubavnoj vezi, prepoznavanju i prevenciji različitih vrsta nasilja u mladenačkim vezama, osvješćivanju posljedica nasilja u mladenačkim vezama te poticanju odgovornog seksualnog ponašanja.

Program se sastoji od pet radionica, a druga u nizu predviđena je već sljedeći tjedan.

Na prvoj radionici su razbijali rodne i stereotipove općenito, govorili o pravima žena, ravnopravnosti i toleranciji. Tko je jači spol i zašto su u današnjem društvu žene neravnopravne, te da li je rod urođen ili društveno uvjetovan, samo je dio tema kojih su se dotakli. Učenici su bili aktivni i iznosili svoje stavove, a sljedeći susret čeka ih već sljedeći tjedan. Radionicu su vodile Tanja Strbat i Tina Mlinarec.