Terenska nastava u Hrvatskom narodnom kazalištu

Autor: Tanja Radiković, 1. 2. 2023.

Učenici predmetne nastave u četvrtak, 26. siječnja putovali su u naš glavni grad na terensku nastavu. Gledali su predstavu "Tko pjeva zlo ne misli" u najljepšoj kazališnoj kući u zemlji, Hrvatskom narodnom kazalištu.

Prije predstave glumci i zaposlenici kazališta vodili su učenike u neke skrivene kutke Kazališta, u podrume, iza pozornice, na balkone i sporedne kazališne dvorane. Bio je to poseban dodatni sadržaj koji se ne doživljava često.

Što je to propadalište, što su kulise i zašto u kazalištu nema lijeve i desne nego su muška i ženska strana, koliko ima ukrasa od pravog zlata, te što i kako se pripremaju glumci te kako se snaći dak netko od glumaca kasni, sve su to uspjeli saznati naši učenici.

Predstava, nastala prema noveli Vjekoslava Majera "Iz dnevnika malog Perice" i scenariju filma Kreše Golika "Tko pjeva zlo ne misli", oduševila je učenike glumačkom postavom - gledali su Zrinku Cvitešić, Dušana Bućana, Krešimira Mikića i druge poznate hrvatske glumce, te glazbu koja je u predstavi imala važnu ulogu. Gromoglasnim pljeskom na kraju nagrađena je njihova izvrsnost.

Osobita pak je čast i sreća bila vidjeti remek-djelo kazališta, svečani zastor koji nije izložen često, Hrvatski preporod Vlahe Bukovca iz 1895.

Nakon odgledane predstave prošetali su do Trga bana Jelačića, razgledali centar Zagreba i počastili se slasnim ručkom. Kući su se vratili u večernjim satima puni dojmova.