Hrvatska narodna banka u gostima

Autor: Tanja Radiković, 4. 4. 2023.

Europski tjedan novca je godišnja inicijativa promocije financijskog obrazovanja diljem Europe. Organiziraju ga nacionalna udruženja banaka u mnogim europskim zemljama, a inicijativi su se pridružile i mnoge ostale financijske i javne institucije. Tjedan novca obilježva se svake godine krajem ožujka, no kako smo ove godine bili zaokupljeni nacionalnim ispitima, obilježili smo ovaj važan aspekt naših života u ponedjeljak, 3. travnja.

U goste su nam došle predavačice iz Hrvatske narodne banke, krovne bankarske institucije u državi i održale za 4., 5. i 6. razrede predavanje o euru, a za 7. i 8. razrede o razvoju novca i osnovama bankarstva.

Učenici su učili o novcu, djelovanju središnje banke kao i o obilježjima, motivima i zaštitnim obilježjima novčanica eura. Kako prepoznati lažne novčanice i kako izgleda isjeckanih pola milijuna kuna, što se radi s povučenim novčanicama kuna koje smo zamijenili u eure i koliko ih je još ostalo u ladicama, te još mnogo zanimljivosti slušali su mlađi učenici od svoje predavačice.

Najstariji pak su slušali o tome što je novac i kako je nastao? Koja je uloga središnje banke, a što rade banke? Zašto je dobro štedjeti? Kako funkcionira elektroničko poslovanje? Na što treba paziti prilikom korištenja kartica, koji su podaci tajni...

Nadamo se da će ova predavanja podići financijsku pismenost kod učenika i pomoći da budu odgovorni i štedljivi pojedinci.