Međunarodni dan dječje knjige u znaku sreće

Autor: Tanja Radiković, 11. 4. 2023.

Međunarodni dan dječje knjige obilježava se diljem svijeta svake godine na rođendan velikana dječjih priča, Hansa Christiana Andersena. Ove godine u našoj je školi obilježen mini-projektom "Sreća je u knjigama", u kojem su sudjelovali učenici petih razreda, učiteljica Hrvatskog jezika Dijana Kozjak i knjižničarka Tanja Radiković. Projekt je bio međuškolski, što znači da su u njemu sudjelovali i učenici II. osnovne škole Čakovec i Osnovne škole Tomaša Goričanca iz Male Subotice.

Neke su aktivnosti u ovim trima školama bile zajedničke, neke su odrađivali svatko svojim tempom, a završni susret koji je održan 4. travnja bio je točka na i i prikaz svega napravljenog.

Motiv sreće bio je polazišna točka, kao i priče Sanje Pilić okupljene u zbirci Baš sam hepi. Nakon rada na pričama, svaka je škola odslušala predavanje o stripu i o jednom od najvećih strip-crtača u Hrvatskoj, Ivici Bednjancu koje je za nas pripremio prof. Slaven Pranjić, promotor u Školskoj knjizi.

Nakon što su učenici napisali svoje kratke priče s motivima sreće, o svom najsretnijem događaju ili onome što ih veseli, pokušali su na temelju priča nacrtati svoje vlastite stripove. Kako bi ih motivirala na rad, čuli smo se u on-line književnom susretu sa Sanjom Pilić, nominiranom za prestižnu svjetsku literarnu Andesenovu nagradu. Bio je to ugodni razgovor o tome kako nastaju priče, koliko tu ima istine, ali i o planovima za budućnost.

Na kraju smo se svi zajedno našli na Teamsu u zajedničkom završnom susretu na kojem smo jedni drugima pokazali što smo sve napravili, izmijenili iskustva, fotografije, pročitali priče i prikazali stripove.

Bio je to zanimljiv projekt i predivna suradnja između tri škole koja će se svakako nastaviti.