Družimo se s bakama i djedovima za njihov dan

Autor: Tanja Radiković, 4. 10. 2023.

Svakog 1. listopada obilježava se u svijetu Dan starijih osoba. Tim povodom naši su prvašići sa svojom učiteljicom Irenom Levačić u učionici 1. a razreda ugostili djedove i bake, pa čak i jednu prabaku. Svi su bili jako uzbuđeni jer su jedni drugima htjeli pokazati što više.

Dočekali su ih pjesmom, a onda su se djedovi i bake predstavili. Došli su ih različitih međimurskih mjesta. Saznali su da su nastavu polazili u Strahonincu, Kuršancu, Dunjkovcu, Nedelišću, Gornjem Hrašćanu, Macincu, Dekanovcu, Domašincu, Peklenici, Murskom Središću, Orehovici, Maloj Subotici, Štefancu, Ivanovcu i u nekadašnjoj II. OŠ Martin Puštek u Čakovcu.

Djeci su ispričali svoje školske doživljaje, prisjetili se svojih učitelja, strogoće i kazni za neposlušne, jakih zima s visokim snijegom, čak i pločica na kojima se pisalo, običnim sašitim torbicama u kojima su nosili po nekoliko knjiga.

Razgovaralo se o različitim govornim izričajima malog Međimurja i poteškoćama nastave na književnom jeziku. Razgledali su fotografije brojnih razrednih odjela, izleta. Našlo se tu i zanimljivih ručnih radova. Bilo je izuzetno zanimljivo slušati audio zapis s magnetofonske vrpce iz 60.- ih godina prošlog stoljeća, a sad nasnimanu na mobitel.

Druženje je bilo vrlo srdačno, zanimljivo, ugodno. Zajedno s djecom, i odrasli su uživali. Vidjela sam fotografije svoje prve učiteljice koja je nekada radila u Ivanovcu.

Pozvali su djedove i bake da im se pridruže u aktivnostima pri stjecanju različitih vještina i zavičajnoj nastavi, što su oni s radošću prihvatili. Puna srca, druženje su završili našim blagom, međimurskom popevkom „Međimurje kak si lepo zeleno, cvetičem si ti meni ograjeno…“

Irena Levačić