Slovastično tulumarajuće društvance za ljubitelje čitanja

Autor: Tanja Radiković, 12. 12. 2023.

Ove školske godine naši osmaši i sedmaši sudjeluju u projektu Slovastično tulumarajuće društvance, temeljenog na ideji projekta u kojem smo dugo godina sudjelovali, Tulum S(l)ova. Zajedno s učenicima Osnovne škole Donja Dubrava i Orehovica i knjižničarkama Suzanom Karloci Kvakan, Mateom Herman Talaš i Tanjom Radiković, učenici su sudjelovali na večernjim čitateljskim susretima u nabrojenim školama, a jednom je i naša škola i knjižnica bila domaćin.

Petkom navečer okupili bi se u knjižnicama, za ove susrete uređenom da budu udobna utočišta za neumorne čitače. Svaki put probijanje leda bila bi neka od zanimljivih i dinamičnih igara, a učenici, otvoreni za nova prijateljstva i iskustva vrlo brzo bi se opustili i sprijateljili. Svaka je škola i učenici koji su sudjelovali u projektu pripremila kratki glazbeni program dobrodošlice i upoznala ostale sudionike sa svojim mjestom i školom. Glavni dio večeri čitanje je odabranih ulomaka ili pjesama koje su na neki način važne učenicima. Završni dio činila bi okrjepa i još poneka igra ili aktivnost.

Na posljednjem susretu u OŠ Orehovica učenici su sudjelovali i na radionici izrade ukrasnih predmeta od komušine koje su vodile majstorice iz Udruge žena Brest iz Podbresta.

Nova prijateljstva, druženje i čitanje u svečanoj atmosferi, kvalitetno provedeno vrijeme i nove spoznaje ono su najvrjednije što učenici i njihove knjižničarke nose s ovih susreta. Novi krug druženja predviđen je za proljeće.