IVAN MUNĐAR – DIJETE SA ŽAROM ZA CRTANJE

Autor: VERA FUČKO-TRSTOGLAVEC, 10. 6. 2012.

Rijetki su oni koji imaju sreće da se upriliči izložba njima u čast. Upravo tu čast imao je učenik Osnovne škole Ivanovec, Ivan Munđar.

Uvijek samozatajan i tih, učenik je 4. razreda za kojeg njegova učiteljica Tanja Jurgec kaže:

„Ovaj je dječak umjetnička duša, potencijal kojeg vrijedi usmjeravati prema određenom cilju. Odličan je učenik,  dosljedan i temeljit u svemu što radi.Svestran, uvijek otvoren za nova znanja,  nove izazove.  Vjerujem u njega.“

Izložbu Ivanovih crteža i slika otvorila je ravnateljica škole Palmina Novak. Pohvalila je njegov rad, trud i ustrajnost u radu. Primijetila je da je on dijete koje se ne voli isticati, ali istovremeno ima veliki potencijal koji je, sva sreća, otkriven i potican koliko od strane njegovih roditelja, toliko i od njegove učiteljice. Istaknula je da se u njegovim crtežima osjeća sigurna ruka i čvrstina, neobična za dijete njegova uzrasta. Po tome je i drugačiji od drugih.

Profesorica likovne kulture u OŠ Ivanovec, Monika Vrtarić-Vuk, koja je odabrala Ivanove radove za izložbu i postavila je, rekla je:

„Kod Ivana se očituje neobična sposobnost likovnog izražavanja. Njegovi crteži su na višem stupnju od crteža većine njegovih vršnjaka. Prosječna djeca crtaju likove gledane sprijeda, dok su kod Ivana česti prikazi likova u različitim položajima. Vrlo vješto prikazuje ljudske figure u profilu,  poluprofilu, s leđa, u ležećem položaju u skraćivanju. Likove dodatno oblikuje tonskom modelacijom. Crteže upotpunjuje mnogobrojnim detaljima , uz dobar osjećaj za cjelinu. Ivanovi likovni radovi jasno nam pokazuju da se radi o darovitom dječaku.“

U razgovoru sa samim autorom izložbe Ivanom Munđarom postoji osjećaj kao da razgovarate sa odraslim čovjekom, a ne učenikom četvrtog razreda. Odgovori su promišljeni, kratki. Nema zamuckivanja, odgovara kao da je sve to sasvim normalno i očekivano. Već sad razmišlja da će se crtanjem baviti, vjerojatno kao sporednim zanimanjem, jer od toga se teško živi. Polazi „Školu crtanja i slikanja“ u Čakovcu  i priznaje da više voli crtanje nego slikanje. Glavni motivi su mu junaci omiljenih stripova i crtanih filmova. Napravio je i cijeli strip sa likovima iz Alana Forda. Cijeli sadržaj stripa isključivo je njegova ideja, samo su likovi posuđeni. Član je i Škole animiranog filma Čakovec gdje dovršava svoj crtani film.

Svestrani je dječak jer se osim crtanja bavi i nogometom, a svira i gitaru.

Na pitanje kako se osjećao prilikom samog otvaranja izlože rekao je:„Bio sam jako uzbuđen, skoro sam se rasplakao od sreće.“(vft)