Filmske smotre naših filmaša u Senju, Dubrovniku i Braču

U Sinju je od 26. do 28. rujna održana šesta Smotra hrvatskoga školskoga filma u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje. Smotru su vodili dr. sc. Krešimir Mikić, predsjednik i dr. sc. Srećko Listeš, tajnik Državnoga povjerenstva. Programi Smotre održani su u Muzeju Sinjske alke.

Program Smotre obuhvaća filmsko i videostvaralaštvo te stručne razgovore i okrugle stolove s voditeljima i učenicima, članovima filmskih i videodružina. Povjerenstvo je vođeno načelom da su sloboda stvaralaštva učenika i družine preduvjet za osobno stvaralačko izražavanje. Smotra je i ove godine ostvarila svoje zadaće: razvijanje kritičkih i kreativnih vještina učenika i razvijanje sposobnosti, pristupa, raščlambe, vrjednovanja i slanja poruke posredstvom filma. Ove je godine na Smotru prijavljeno više od 150 filmova, najviše dosad. Predsjednik Državnoga povjerenstva naglasio je kako je veliki broj dokumentarnih filmova rezultat učeničkoga promatranja svijeta oko sebe, istraživanja pojava i procesa u školi, tijekom odrastanja, obiteljskih prilika, kulturno-povijesne baštine i sl. Prosudbeno povjerenstvo je za Smotru odabralo 47 filmova učenika osnovnih i srednjih škola iz različitih županija. Žanrovski gledano, prijavljeni su i odabrani dokumentarni, igrani, animirani i eksperimentalni filmovi. Naša škola predstavljena je čak s tri filma: dva dokumentarca IČ-NI-SAN-ŠI-GO i Love by Goga i jednim videopotom Neka teku rijeke. Pod vodstvom svojih mentora Radovana Petkovića i Nataše Kralj, školu su predstavljali sljedeći učenici: Vanja Modrinjak, Vida Novak, Katja Obadić, Borna Smolkovič, Noa Karol i Simona Bašek .

Tjedan dana kasnije u Bolu na otoku  Braču održana je 56. Revija hrvatskoga filmskoga i videostvaralaštva djece u organizaciji HFS-a.  Ovogodišnji natjecateljski program uključio je čak 89 filmova, a o najboljima su odlučivali stručni ocjenjivački sud revije i žiri djece. Stručni ocjenjivački sud činili su Maja Flego, savjetnica u Uredu pravobraniteljice za djecu, direktor fotografije Boris Poljak te animatorica Petra Zlonoga. Žiri djece pak sastojao se od 10 učenika koji su nam ove godine, osim djece iz Hrvatske, odnosno Osnovne škole Bol na Braču, činili i mali filmski profesionalci iz Italije i Slovenije. Naša škola predstavila se animiranim filmom Cro Cop Tsuyoshi, a predstavljao nas je učenik Vanja Modrinjak.

Proteklog vikenda u Dubrovniku je održan još jedan međunarodni filmski festival – DUFF. I naša škola sudjelovala je dokumentarnim filmom IČ-NI-SAN-ŠI-GO  koji govori o učeniku naše škole koji se bavi karateom i koji je ujedno predstavljao i našu školu, a to je Borna Smolkovič.

Osim projekcija filmova i ocjenjivanja 7. DUFF donio je mnoštvo zanimljivog sadržaja dubrovačkim učenicima. Tako su osnovnoškolci i srednjoškolci sudjelovali u radionicama igranog i animiranog filma, izrade videoigara i snimanja dronom, a sve su radionice bile popunjene do posljednjeg mjesta. Filmska publika uživala je i u projekcijama legendarnog Profesora Baltazara povodom 50. godišnjice tog animiranog filma, te imala priliku slušati predavanje “Filmska režija, između umjetnosti i zanata” crnogorskog redatelja i profesora na filmskoj akademiji Nikole Vukčevića. Najvažnije od svega - bilo je to nekoliko dana predivnog druženja djece i mladih iz raznih zemalja, koji su imali priliku  u kreativnom ozračju podijeliti svoja iskustva, razmišljanja, učiti jedni od drugih, i na kraju otići iz Dubrovnika s bogatim iskustvom koje će pamtiti cijeli život.

( Nataša Kralj )

objavio: NIKOLINA HADER   datum: 24. 10. 2018.

« Studeni 2018 »