Povratak iz Danske - Erasmus+ projekt

Vrijeme od 7.11. do 11.11.2018. učenici OŠ Ivanovec  Matija Bujanić, Nikol Dobranić, Dorian Dokleja, Antonija Hamer, Iva Hančić i Franjo Kranjčec te učiteljice engleskog jezika Ivana Gradečak i Marina Đura proveli su u Danskoj, točnije u gradu Odense. Tamo se nalazi Tarup Skole, partner škola  na projektu.

Naši su učenici bili smješteni kod obitelji učenika i s njima su zajedno pohađali nastavu, sudjelovali u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima te iz prve ruke vidjeli kako se živi u Danskoj. Svi smo bili jako uzbuđeni što zbog leta avionom, što zbog iščekivanja kako će sve proći.

Dojmovi učenika su vrlo pozitivni. Svima se svidjela škola koja je vrhunski opremljena, svaki učenik ima svoje računalo koje dobiva od škole i vraća ga kad završi školovanje, u hodnicima učenici mogu igrati stolni nogomet, razne društvene igre ili kartati, a velik dio vremena  učenici provode vani, točnije na školskom dvorištu gdje se nalaze različita sportska igrališta. Učenici ne moraju nositi papuče, često rade u grupama i svoje učitelje oslovljavaju imenom jer imaju razvijen vrlo prijateljski odnos s njima.

Uz Odense gdje smo posjetili muzej Hansa Christiana Andersena i vidjeli njegovu rodnu kuću, posjetili smo i glavni grad Danske, Kopenhagen, gdje smo ušli u kraljičinu palaču, vidjeli parlament i crkvu te šetali gradom, već okićenim za predstojeće božićne blagdane.

Na ovom putovanju sklopljena su brojna nova prijateljstva s učenicima iz Danske,  Norveške, Španjolske i Cipra. Zajedno smo učili, plesali, kuhali, zabavljali se.  Bilo je čak i suza na rastanku. Svi se slažu kako je ovo iskustvo vrlo vrijedno, a uspomene i prijatelji ostat će za cijeli život. Već se veselimo novom putovanju na Cipar koje će biti u siječnju.

(Ivana Gradečak)

objavio: NIKOLINA HADER   datum: 13. 11. 2018.

« Prosinac 2018 »