Croatian Makers liga i projekt STEM revolucija u zajednici

Autor: Kristina Fegeš, 12. 6. 2019.

OŠ Ivanovec uključila se u Croatian Makers ligu koju organizira Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM) te je odabrana za sudjelovanje u projektu STEM revolucija u zajednici.

Cilj Lige je omogućiti široko uključivanje robotike, automatike i programiranja u edukaciju u osnovnoškolskom uzrastu.

Croatian Makers liga podijeljenja je na 4 kola koja su se održavala otprilike jednom mjesečno tijekom cijele školske godine.

U prvom kolu u mlađoj dobnoj skupini sudjelovali su učenici Borković Laura, Drk Lori, Dominić David, Nino Kocijan, Tompoš Roko. Stariju dobnu skupinu činili su Smolkovič Borna, Bašek Simona, Herman Filip i Flojhar Hana.

U drugom kolu uključili su se i učenici 4.razreda: Mura Blažević, David Toplek i Roko Petrović.

Treće kolo bilo je fizičko kolo i održalo se u Osnovnoj školi Sveti Juraj na Bregu. Učenici koji su sudjelovali na trećem kolu su Nino Kocijan, David Dominić, Roko Tompoš i Lori Drk.

Četvrto kolo, ujedno i zadnje kolo, bilo je malo prije proljetnih praznika. Prvo, drugo i četvrto kolo bilo je online kolo što znači da smo morali isprogramirati mBot robote te rješenje dobivenog zadatka snimiti i poslati organizatorima. Tijekom sva četiri kola Lige učenici su marljivo programirali mBot edukacijske robote pod vodstvom mentorice Kristine Fegeš.

U posjet nam je došao i edukator iz IRIM-a. Učenicima je održao kratku radionicu i predstavio nove tehnologije poput Rangera. Učenici su bili oduševljeni i jedva čekali da dođu na red ne bi li isprobali  kako je raditi s mBot Ranger-om.

Jedna od aktivnosti projekta STEM revolucija u zajednici bio je i robotički kamp za čije sudjelovanje su učenici morali osmisliti projekt na temu „mBot u proljetnom čišćenju“.

Laura Borković i Lori Drk
   Projekt "Mali Metlar"

Borna Smolkovič i Roko Tompoš
              Projekt "magnetoBot"

David Dominić i Nino Kocijan
         Nagrađeni projekt "Čistić"

Na robotički kamp iz OŠ Ivanovec pozvani su učenici 5.a razreda Nino Kocijan i David Dominić. Robotički kamp održao se u Crikvenici od 31. svibnja. do 2. lipnja 2019., a učenici su imali prilike sudjelovati na naprednim radionicama programiranja s mBot robotima te micro:bitovima. Kroz tri dana učenici su naučili nešto novo, ali se i zabavili. Evo što su rekli.

„Na kampu je bilo odlično samo što je prekratko trajalo. Smještaj je bio jako udoban i imali smo lijep pogled na more. Bilo je lijepo vrijeme pa smo se mogli i kupati.„ Nino Kocijan

„Bilo mi je jako lijepo. Šteta što nismo bili duže na kampu. Hrana je bila ukusna. Htio bi ići i druge godine.“ David Dominić.

Veselimo se idućem projektu!