Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Autor: NIKOLINA HADER, 16. 12. 2019.

U sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ osmaši Osnovne škole Ivanovec i njihove razrednice bili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru, 3. i 4. prosinca 2019. godine.

Polazak je bio ispred naše škole u 3 sata ujutro. Pomalo neočekivano, učenici su bili odmorni i spremni za sve što ih je tog dana čekalo, stoga je autobus od ranog jutra bio u dobrom raspoloženju i njime se širio smijeh naših osmaša. Nakon nekoliko sati vožnje stigli smo do hostela  „Dubrovnik“ i Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar. Budući da smo prije samog smještaja u hostel imali malo slobodnog vremena, to smo vrijeme iskoristili za razgledavanje izložbenih prostora Memorijalnog centra gdje su nastale i prve fotografije za uspomenu.

Nakon toga krenuli smo na predavanja „Domovinski rat “ i „Bitka za Vukovar “  na kojima su učenici ponovili, ali i stekli puno novih znanja. Nakon ručka i okrepe, slijedio je obilazak Gradskog muzeja Vukovar, Muzeja vučedolske kulture te crkve svetog Filipa i Jakova. Ostatak „slobodnog“ poslijepodneva iskoristili smo za obilazak centra grada Vukovara, šoping, večeru i na kraju disko večer na brodu. Puni dojmova i već pomalo umorni vraćamo se u hostel na noćenje.

Drugi dan terenske nastave započeo je razgledavanjem ostatka izložbenih prostora Memorijalnog centra, ali ovog puta pod stručnim vodstvom. Svratili smo i u Socijalnu samoposlugu Vukovar gdje smo donirali raznovrsne namirnice i higijenske potrepštine koje su prikupljene od donacija učenika, roditelja i zaposlenika Osnovne škole Ivanovec.

U razgledavanju memorijalnih mjesta na području grada Vukovara mnogi su zadržavali suze u očima. Nemoguće je ne osjetiti tugu, ali i duboko poštovanje. Posjetili smo Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Vukovarsku bolnicu, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen-dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari, Velepromet i Borovo Commerce.

Na svim spomenutim lokacijama, uz našeg vodiča, dočekalo nas je i stručno vodstvo samih lokacija koje nam je dalo detaljne informacije. U bolnici smo pogledali kratki film u kojem smo vidjeli kako je bolnica izgledala tijekom samog rata te kako je slijedila njezina obnova, a najtužniji dio tog posjeta bio je odlazak u podrum bolnice. Na groblju nam je objašnjena struktura i simbolika groblja.  Ipak, posebno teško bilo je posjetiti Spomen-dom Ovčaru i masovnu grobnicu na Ovčari. Tamo smo minutom šutnje odali počast svima koji su ondje izgubili svoj život.

Naša terenska nastava u Vukovaru završava odlaskom u Školu mira. Naši domaćini nisu željeli da se svojim domovima vratimo tužni, stoga su pripremili predavanje kojim su željeli naglasiti kako je MIR najvažniji od svega te da se na njemu treba temeljiti daljnja budućnost. U samoj završnici učenici su sudjelovali u kvizu znanja. Predstavnici i jake snage naše škole bili su učenici Noa Karol i Rene Leček koji su se hrabro borili. Na kraju su osvojili treće mjesto, a naša škola je jako ponosna na njih!

Slijedio je povratak domovima. Završit ćemo ovu terensku nastavu porukom iz Vukovara: „… ne tražimo puno, dovoljna je samo kap dobrote…“.

(Dajana Kovačić)